Vállaljuk villámvédelmi felülvizsgálatok elvégzését, cégeknek és magánszemélyeknek egyaránt!
Kérjen árajánlatot a felulvizsgalat@vidovill.hu e-mail címen vagy érdeklődjön elérhetőségeink egyikén!
A villámvédelmi felülvizsgálat célja, hogy feltárja az esetleges hibákat és hiányosságokat az emberi élet védelme, illetve az épület vagy építmény, a vagyontárgyak és a villamos berendezések megóvása érdekében.
A villámvédelmi felülvizsgálatok két részre tagolódnak:
A legtöbb idősebb épület és építmény nem norma szerinti villámvédelmi rendszerrel rendelkezik, igy ezek ellenőrzését a létesítésük idején alkalmazott MSZ 274 szabvány szerint kell elvégezni.
Az új építésű épületek villámvédelmi rendszere norma szerinti villámvédelmi rendszerrel van ellátva, így ezen rendszerek ellenőrzését az MSZ EN 62305 szabvány szerint szükséges elvégezni.
A felülvizsgálat minősítése a norma szerinti és a nem norma szerinti villámvédelmi rendszerek esetében is a létesítéskori érvényes szabványok és a terv szerinti kialakítás tekintetében kell, hogy történjen.
A szabványokon felül az 54/2014. (XII.) BM rendelet Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) es a TvMI-k fogalmaznak meg szabályokat és feltételeket a villámvédelmi rendszerekkel szemben.
Az 54/2014. (XII.) BM rendelet Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) a következők szerint rendelkezik a villámvédelmi rendszerek felülvizsgálatáról:
A nem norma szerinti villámvédelmi rendszerek felülvizsgálata
279. §
A nem norma szerinti villámvédelem hatálya alá tartozó építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
a) a létesítést követően az átadás előtt,
b) e rendeletben előírt időszakonként vagy
c) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően kell elvégezni.
Nem norma szerinti villámvédelmi rendszerek időszakos felülvizsgálata:
280. §
(1) A nem norma szerinti meglévő villámvédelem időszakos felülvizsgálatát a létesítéskor érvényben lévő vonatkozó műszaki követelménynek megfelelően kell végezni.
(2) A nem norma szerinti meglévő villámvédelmi berendezést, ha jogszabály másként nem rendelkezik, tűzvédelmi szempontból
a) a 300 kg vagy 300 l mennyiségnél több fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag gyártására, feldolgozására, tárolására szolgáló helyiséget tartalmazó, ipari vagy tárolási alaprendeltetésű építmény vagy szabadtér esetén legalább 3 évenként,
b) egyéb esetben legalább 6 évenként,
c) a villámvédelem (LPS és SPM) vagy a védett épület vagy építmény minden olyan bővítése, átalakítása, javítása vagy környezetének megváltozása után, ami a villámvédelem hatásosságát módosíthatja,
d) sérülés, erős korrózió, villámcsapás, valamint minden olyan jelenség észlelése után, amely károsan befolyásolhatja a villámvédelem hatásosságát,
felül kell vizsgáltatni és a tapasztalt hiányosságokat a minősítő iratban meghatározott határnapig meg kell szüntetni, melynek tényét hitelt érdemlő módon igazolni kell.
Norma szerinti villámvédelem felülvizsgálata:
281. §
(1) A norma szerinti villámvédelemről szóló műszaki követelmény hatálya alá tartozó villámvédelemmel ellátott építmények, szabadterek esetében a villámvédelem felülvizsgálatát
a) a létesítés során, a később eltakarásra kerülő részek eltakarása előtt,
b) a létesítést követően az átadás előtt,
c) az LPS I és LPS II fokozat esetén legalább 3 évenként,
d) a c) pont alá nem tartozó egyéb esetben legalább 6 évenként, és
e) a villámvédelem vagy az építmény átalakítását, bővítését és a vonatkozó műszaki követelményben foglalt különleges eseményt követően kell elvégezni.
(2) A villámvédelmi felülvizsgálat szempontjából a naptári napot kell figyelembe venni.
Az általunk készített dokumentáció tartalma:
a felülvizsgálat elvégzése során a hatályos jogszabályokon és szabványokon kívül figyelembe vesszük a létesítéskor érvényben levő szabványokat is;
a hibalistában fényképes melléklettel felsorolásra kerülnek a felülvizsgálat során feltárt hiányosságok és hibák, illetve javaslatot teszünk ezek kijavítására vagy megszüntetésére;
a jegyzőkönyv (minősítő irat) tartalmazza a hatályos jogszabályban és szabványokban meghatározott vizsgálatokat, valamint a villámvédelmi rendszer minősítését.
A felülvizsgálatokat a mindenkori jogszabályoknak és szabványoknak megfelelően végezzük. A jegyzőkönyvet nyomtatott formában egy példányban és digitális (pdf.) formátumban adjuk át a megrendelőnek.